Dances taught in the Villages for the current month are listed below. Please click on the location and date to view dances taught in that class. Dances for 2016 through 2019 can be viewed by visiting the Dance Archive.

Monday July 22 – Colony Cottage Recreation Center
Instructor Jan Hilgenfeld

Saturday July 20 – Rohan Recreation Center
Instructor Ruth Ann Strickland

Saturday July 20 – SeaBreeze Recreation Center
Instructor Susi Akers

Friday July 19 – Allamanda Recreation Center
Instructor Helen Hamlett

Friday July 19 – Sterling Heights Recreation Center
Instructor Pamela Anne Reinert

Friday July 19 – Canal Street Recreation Center
Instructor Lisa McCammon

Friday July 19 – La Hacienda Recreation Center
Instructor Jan Hilgenfeld

Friday July 19 – Rohan Recreation Center
Instructor Sandy McDonald

Thursday July 18 – SeaBreeze Recreation Center
Instructor Helen Hamlett

Thursday July 18 – Lake Miona Recreation Center
Instructor Darlene Burdin

Thursday July 18 – Eisenhower Recreation Center
Instructor Lisa McCammon

Thursday July 18 – Canal Street Recreation Center
Instructor Jan Hilgenfeld

Wednesday July 17 – Pimlico Recreation Center
Instructor Jan Walter (Sub Sue Heller)

Wednesday July 17 – Canal Street Recreation Center
Instructor Sue Heller

Wednesday July 17 – Rohan Recreation Center
Instructor Lisa McCammon

Wednesday July 17 – Moyer Recreation Center
Instructor Pamela Anne Reinert (Sub Sandy McDonald and Dean Ouelette)

Wednesday July 17 – Lake Miona Recreation Center
Instructor Susi Akers

Tuesday July 16 – La Hacienda Recreation Center
Instructor Micki MacCumbee

Tuesday July 16 – Fish Hawk Recreation Center
Instructor Darlene Burdin

Tuesday July 16 – Lake Miona Recreation Center
Instructor Jan Hilgenfeld

Monday July 15 – Captiva Recreation Center
Instructor Lola Miller

Monday July 15 – Hibiscus Recreation Center
Instructor Lisa McCammon

Monday July 15 – Colony Cottage Recreation Center
Instructor Jan Hilgenfeld

Monday July 15 – SeaBreeze Recreation Center
Instructor Darlene Burdin

Saturday July 13 – Truman Recreation Center
Instructor Lola Miller

Saturday July 13 – Rohan Recreation Center
Instructor Ruth Ann Strickland

Friday July 12 – Allamanda Recreation Center
Instructor Laurie Kuzmik

Friday July 12 – Allamanda Recreation Center
Instructor Helen Hamlett

Friday July 12 – Canal Street Recreation Center
Instructor Lisa McCammon

Friday July 12 – La Hacienda Recreation Center
Instructor Jan Hilgenfeld

Friday July 12 – Truman Recreation Center
Instructor Sue Heller

Friday July 12 – Rohan Recreation Center
Instructor Sandy McDonald

Thursday July 11 – SeaBreeze Recreation Center
Instructor Helen Hamlett

Thursday July 11 – Truman Recreation Center
Instructor Lola Miller

Thursday July 11 – Lake Miona Recreation Center
Instructor Darlene Burdin

Thursday July 11 – Eisenhower Recreation Center
Instructor Lisa McCammon

Thursday July 11 – Canal Street Recreation Center (Temporarily held at Big Cypress Recreation Center)
Instructor Jan Hilgenfeld

Wednesday July 10 – Fenney Recreation Center
Instructor Fran Whitman

Wednesday July 10 – Canal Street Recreation Center (Temporarily held at Sterling Heights Recreation Center)
Instructor Sue Heller

Wednesday July 10 – Pimlico Recreation Center
Instructor Jan Walter (Sub Sue Heller)

Wednesday July 10 – Rohan Recreation Center
Instructor Lisa McCammon

Wednesday July 10 – Moyer Recreation Center
Instructor Pamela Anne Reinert (Sub Sandy McDonald)

Tuesday July 9 – SeaBreeze Recreation Center
Instructor Helen Hamlett

Tuesday July 9 – Fish Hawk Recreation Center
Instructor Darlene Burdin

Tuesday July 9 – Lake Miona Recreation Center
Instructor Jan Hilgenfeld

Monday July 8 – Captiva Recreation Center
Instructor Lola Miller

Monday July 8 – Hibiscus Recreation  Center
Instructor Lisa McCammon

Monday July 8 – Allamanda Recreation Center
Instructor Darlene Miller

Monday July 8 – SeaBreeze Recreation Center
Instructor Darlene Burdin

Monday July 8 – Colony Cottage Recreation Center
Instructor Jan Hilgenfeld

Saturday July 6 – Truman Recreation Center
Instructor Lola Miller

Saturday July 6 – Rohan Recreation Center
Instructor Ruth Ann Strickland

Saturday July 6 – SeaBreeze Recreation Center
Instructor Susi Akers (Sub Darlene Burdin)

Friday July 5 – Allamanda Recreation Center
Instructor Laurie Kuzmik

Friday July 5 – Truman Recreation Center
Instructor Sue Heller

Friday July 5 – Allamanda Recreation Center
Instructor Helen Hamlett

Friday July 5 – Canal Street Recreation Center
Instructor Lisa McCammon

Friday July 5 – La Hacienda Recreation Center
Instructor Jan Hilgenfeld

Friday July 5 – Rohan Recreation Center
Instructor Sandy McDonald

Thursday July 4 – Fish Hawk Recreation Center
Instructor Marianna Spence

Thursday July 4 – Truman Recreation Center
Instructor Lola Miller

Thursday July 4 – Eisenhower Recreation Center
Instructor Lisa McCammon

Thursday July 4 – Lake Miona Recreation Center
Instructor Darlene Burdin (Sub Sue Heller)

Wednesday July 3 – Colony Cottage Recreation Center
Instructor Marianna Spence

Wednesday July 3 – Fenney Recreation Center
Instructor Fran Whitman

Wednesday July 3 – Rohan Recreation Center
Instructor Lisa McCammon

Wednesday July 3 – Pimlico Recreation Center
Instructor Jan Walter (Sub Sue Heller)

Wednesday July 3 – Lake Miona Recreation Center
Instructor Susi Akers

Tuesday July 2 – SeaBreeze Recreation Center
Instructor Helen Hamlett

Tuesday July 2 – Fish Hawk Recreation Center
Instructor Darlene Burdin

Tuesday July 2 – Lake Miona Recreation Center
Instructor Jan Hilgenfeld

Monday July 1 – Captiva Recreation Center
Instructor Lola Miller

Monday July 1 – Colony Cottage Recreation Center
Instructor Jan Hilgenfeld

Monday July 1 – Hibiscus Recreation Center
Instructor Lisa McCammon

Monday July 1 – SeaBreeze Recreation Center
Instructor Darlene Burdin

Saturday June 29 – Truman Recreation Center
Instructor Lola Miller

Saturday June 29 – Rohan Recreation Center
Instructor Ruth Ann Strickland

Saturday June 29 – SeaBreeze Recreation Center
Instructor Susi Akers

Friday June 28 – Sterling Heights Recreation Center
Instructor Pamela Anne Reinert (Sub Dean Ouelette)

Friday June 28 – Truman Recreation Center
Instructor Sue Heller

Friday June 28 – Allamanda Recreation Center
Instructor Helen Hamlett

Friday June 28 – Allamanda Recreation Center
Instructor Laurie Kuzmik

Friday June 28 – Canal Street Recreation Center
Instructor Lisa McCammon

Friday June 28 – La Hacienda Recreation Center
Instructor Jan Hilgenfeld

Friday June 28 – Rohan Recreation Center
Instructor Sandy McDonald

Friday June 28 – Sterling Heights Recreation Center
Instructor Pamela Anne Reinert

Thursday June 27 – SeaBreeze Recreation Center
Instructor Helen Hamlett

Thursday June 27 – Fish Hawk Recreation Center
Instructor Marianna Spence

Thursday June 27 – Truman Recreation Center
Instructor Lola Miller

Thursday June 27 – Lake Miona Recreation Center
Instructor Darlene Burdin

Thursday June 27 – Laurel Manor Recreation Center
Instructor Susi Akers

Thursday June 27 – Canal Street Recreation Center
Instructor Jan Hilgenfeld

Thursday June 27 – Laurel Manor Recreation Center
Instructor Jan Walter

Wednesday June 26 – Moyer Recreation Center
Instructor Pamela Anne Reinert

Wednesday June 26 – Colony Cottage Recreation Center
Instructor Marianna Spence

Wednesday June 26 – Fenney Recreation Center
Instructor Fran Whitman

Wednesday June 26 – Rohan Recreation Center
Instructor Lisa McCammon

Wednesday June 26 – Canal Street Recreation Center
Instructor Sue Heller

Wednesday June 26 – Pimlico Recreation Center
Instructor Jan Walter

Wednesday June 26 – Lake Miona Recreation Center
Instructor Susi Akers

Tuesday June 25 – Fish Hawk Recreation Center
Instructor Darlene Burdin

Tuesday June 25 – Lake Miona Recreation Center
Instructor Jan Hilgenfeld

Tuesday June 25 – La Hacienda Recreation Center
Instructor Micki MacCumbee (Sub Jan Walter)

Tuesday June 25 – Laurel Manor Recreation Center
Instructor Jan Walter

Tuesday June 25 – SeaBreeze Recreation Center
Instructor Helen Hamlett

Monday June 24 – Captiva Recreation Center
Instructor Lola Miller

Monday June 24 – Hibiscus Recreation Center
Instructor Lisa McCammon

Monday June 24 – SeaBreeze Recreation Center
Instructor Darlene Burdin

Monday June 24 – Allamanda Recreation Center
Instructor Darlene Miller

Monday June 24 – Colony Cottage Recreation Center
Instructor Jan Hilgenfeld

Saturday June 22 – SeaBreeze Recreation Center
Instructor Susi Akers

Saturday June 22 – Rohan Recreation Center
Instructor Ruth Ann Strickland

Saturday June 22 – Truman Recreation Center
Instructor Lola Miller

Friday June 21 – Allamanda Recreation Center
Instructor Laurie Kuzmik

Friday June 21 – Rohan Recreation Center
Instructor Sandy McDonald

Friday June 21 – Allamanda Recreation Center
Instructor Helen Hamlett

Friday June 21 – Canal Street Recreation Center
Instructor Lisa McCammon

Friday June 21 – La Hacienda Recreation Center
Instructor Jan Hilgenfeld

Friday June 21 – Truman Recreation Center
Instructor Sue Heller (Sub Jan Walter)

Friday June 21 – Sterling Heights Recreation Center
Instructor Pamela Anne Reinert

Thursday June 20 – Fish Hawk Recreation Center
Instructor Marianna Spence

Thursday June 20 – SeaBreeze Recreation Center
Instructor Helen Hamlett

Thursday June 20 – Canal Street Recreation Center
Instructor Jan Hilgenfeld

Thursday June 20 – Eisenhower Recreation Center
Instructor Lisa McCammon

Thursday June 20 – Laurel Manor Recreation Center
Instructor Susi Akers

Thursday June 20 – Laurel Manor Recreation Center
Instructor Jan Walter

Thursday June 20 – Truman Recreation Center
Instructor Lola Miller

Wednesday June 19 – Colony Cottage Recreation Center
Instructor Marianna Spence

Wednesday June 19 – Rohan Recreation Center
Instructor Lisa McCammon

Wednesday June 19 – Fenney Recreation Center
Instructor Fran Whitman

Wednesday June 19 – Canal Street Recreation Center
Instructor Sue Heller

Wednesday June 19 – Moyer Recreation Center
Instructor Pamela Anne Reinert

Wednesday June 19 – Pimlico Recreation Center
Instructor Jan Walter

Wednesday June 19 – Lake Miona Recreation Center
Instructor Susi Akers

Tuesday June 18 – SeaBreeze Recreation Center
Instructor Helen Hamlett

Tuesday June 18 – Fish Hawk Recreation Center
Instructor – Darlene Burdin

Tuesday June 18 – La Hacienda Recreation Center
Instructor Micki MacCumbee (Sub Sandy McDonald)

Tuesday June 18 – Lake Miona Recreation Center
Instructor Jan Hilgenfeld

Monday June 17 – Captiva Recreation Center
Instructor Lola Miller

Monday June 17 – Hibiscus Recreation Center
Instructor Lisa McCammon

Monday June 17 – SeaBreeze Recreation Center
Instructor Darlene Burdin

Monday June 17 – Colony Cottage Recreation Center
Instructor Jan Hilgenfeld

Monday June 17 – Allamanda Recreation Center
Instructor Darlene Miller

Saturday June 15 – Truman Recreation Center
Instructor Lola Miller

Saturday June 15 – Rohan Recreation Center
Instructor Ruth Ann Strickland

Saturday June 15 – SeaBreeze Recreation Center
Instructor Susi Akers

Friday June 14 – Allamanda Recreation Center
Instructor Helen Hamlett

Friday June 14 – Allamanda Recreation Center
Instructor Laurie Kuzmik

Friday June 14 – Truman Recreation Center
Instructor Sue Heller

Friday June 14 – La Hacienda Recreation Center
Instructor Jan Hilgenfeld

Friday June 14 – Canal Street Recreation Center
Instructor Lisa McCammon

Friday June 14 – Rohan Recreation Center
Instructor Sandy McDonald

Thursday June 13 – Fish Hawk Recreation Center
Instructor Marianna Spence (Sub Vicki Keller)

Thursday June 13 – SeaBreeze Recreation Center
Instructor Helen Hamlett

Thursday June 13 – Eisenhower Recreation Center
Instructor Lisa McCammon

Thursday June 13 – Truman Recreation Center
Instructor Lola Miller

Thursday June 13 – Lake Miona Recreation Center
Instructor Darlene Burdin

Thursday June 13 – Canal Street Recreation Center
Instructor Jan Hilgenfeld

Thursday June 13 – Laurel Manor Recreation Center
Instructor Susi Akers

Thursday June 13 – Laurel Manor Recreation Center
Instructor Jan Walter

Wednesday June 12 – Fenney Recreation Center
Instructor Fran Whitman

Wednesday June 12 – Moyer Recreation Center
Instructor Pamela Anne Reinert

Wednesday June 12 – Canal Street Recreation Center
Instructor Sue Heller

Wednesday June 12 – Rohan Recreation Center
Instructor Lisa McCammon

Wednesday June 12 – Pimlico Recreation Center
Instructor Jan Walter

Tuesday June 11 – SeaBreeze Recreation Center
Instructor Helen Hamlett

Tuesday June 11 – La Hacienda Recreation center
Instructor Micki MacCumbee

Tuesday June 11 – Lake Miona Recreation Center
Instructor Jan Hilgenfeld

Tuesday June 11 – Fish Hawk Recreation Center
Instructor Darlene Burdin

Tuesday June 11 – Laurel Manor Recreation Center
Instructor Jan Walter

Monday June 10 – Captiva Recreation Center
Instructor Lola Miller

Monday June 10 – SeaBreeze Recreation Center
Instructor Darlene Burdin

Monday June 10 – Hibiscus Recreation Center
Instructor Lisa McCammon

Monday June 10 – Colony Cottage Recreation Center
Instructor Jan Hilgenfeld

Monday June 10 – Allamanda Recreation Center
Instructor Darlene Miller

Saturday June 8 – Truman Recreation Center
Instructor Lola Miller

Saturday June 8 – SeaBreeze Recreation Center
Instructor Susi Akers

Friday June 7 – Allamanda Recreation Center
Instructor Helen Hamlett

Friday June 7 – Truman Recreation Center
Instructor Sue Heller

Friday June 7 – Allamanda Recreation Center
Instructor Laurie Kuzmik (sub Dean Ouellette)

Friday June 7 – Rohan Recreation Center
Instructor Sandy McDonald

Friday June 7 – Canal Street Recreation Center
Instructor Lisa McCammon

Friday June 7 – La Hacienda Recreation Center
Instructor Jan Hilgenfeld

Thursday June 6 – SeaBreeze Recreation Center
Instructor Helen Hamlett

Thursday June 6 – Fish Hawk Recreation Center
Instructor Marianna Spence

Thursday June 6 – Truman Recreation Center
Instructor Lola Miller

Thursday June 6 – Laurel Manor Recreation Center
Instructor Susi Akers

Thursday June 6 – Eisenhower Recreation Center
Instructor Lisa McCammon

Thursday June 6 – Lake Miona Recreation Center
Instructor Darlene Burdin

Thursday June 6 – Canal Street Recreation Center
Instructor Jan Hilgenfeld

Thursday June 6 – Laurel Manor Recreation Center
Instructor Jan Walter

Wednesday June 5 – Colony Cottage Recreation Center
Instructor Marianna Spence

Wednesday June 5 – Canal Street Recreation Center
Instructor Sue Heller

Wednesday June 5 – Rohan Recreation Center
Instructor Lisa McCammon

Wednesday June 5 – Manatee Recreation Center
5678

Wednesday June 5 – Fenney Recreation Center
Instructor Fran Whitman

Wednesday June 5 – Pimlico Recreation Center
Instructor Jan Walter

Wednesday June 5 – Lake Miona Recreation Center
Instructor Susi Akers

Tuesday June 4 – SeaBreeze Recreation Center
Instructor Helen Hamlett

Tuesday June 4 – Lake Miona Recreation Center
Instructor Jan Hilgenfeld

Tuesday June 4 – Fish Hawk Recreation Center
Instructor Darlene Burdin

Tuesday June 4 – La Hacienda Recreation Center
Instructor Micki MacCumbee (Sub Sandy McDonald)

Tuesday June 4 – Laurel Manor Recreation Center
Instructor Jan Walter

Monday June 3 – Captiva Recreation Center
Instructor Lola Miller

Monday June 3 – Hibiscus Recreation Center
Instructor Lisa McCammon

Monday June 3 – SeaBreeze Recreation Center
Instructor Darlene Burdin

Monday June 3 – Colony Cottage Recreation Center
Instructor Jan Hilgenfeld

Monday June 3 – Allamanda Recreation Center
Instructor Darlene Miller

Saturday June 1 – Truman Recreation Center
Instructor Lola Miller

Saturday June 1 – SeaBreeze Recreation Center
Instructor Susi Akers